18:03

Badpig. Zobaczyła świnka niebo


Czy świnka może być superbohaterem?
Temat oryginalny, ale o dziwo kilka lat temu spotkałam się już z podobnym motywem. Być może dorastający w latach 90 pamiętają serial telewizyjny japońskiej produkcji, w którym główna bohaterka pod wpływem magicznych mocy zamieniała się w Superświnkę ratującą świat. Tutaj mamy podobnie.

Grzesiek Podlaski jest zwyczajną, 10-letnią różową świnką wchodzącą w wiek dorastania i zmagającą się z typowymi dla tego okresu problemami. Jego życie płynie leniwie i spokojnie przy boku przyjaciół - nietoperzycy Gryzeldy oraz karpia Karola. Pewnego dnia niespodziewanie zostaje ugryziony przez najlepszą przyjaciółkę, która okazuje się radioaktywna. Prosiaczek zyskuje nadprzyrodzone moce. Początkowo jest nimi przerażony, jednak szybko znajduje pozytywne zastosowanie nowych umiejętności i postanawia zostać superbohaterem walczącym ze złem i niesprawiedliwością.

Komiks zaczyna się dość nietypowo, bo w samym środku akcji. 
Grześka poznajemy podczas starcia z pierwszym antagonistą, gigantycznym jaszczurem w kapeluszu lubującym się w kibelkowych żartach. 
Jak to się zatem stało, że świnka stała się Badpig'iem? 
Historię jego transformacji poznajemy w retrospekcjach oraz wspomnieniach głównych bohaterów, którzy stanowią barwną, lekko paradoksalną paczkę. 
Nietoperzyca ma lęk wysokości, karp problemy z "nabieraniem wody w usta" i trzymaniem języka za zębami. Czy dla przyjaciela są w stanie przezwyciężyć swoje słabości?

Chociaż jest to komiks typowo rozrywkowy, którego głównym zadaniem jest bawić, to porusza również ważne tematy, z którymi dzieci spotykają się na codzień. Przyjaźń, odrzucenie, chęć zemsty, brak pewności siebie, prześladowanie i hejt oraz odwieczna walka dobra ze złem.

Niezwykle podoba mi się nawiązanie tytułu do związku frazeologicznego "zobaczysz jak świnia niebo".
Budowa kręgosłupa uniemożliwia świni podnoszenie głowy do góry, dlatego zwierze to nie jest w stanie spoglądać w niebo. Grześkowi się to udało, dokonał niemożliwego.

A na koniec zagadka:
"Dlaczego papier toaletowy nie przeszedł na drugą stronę ulicy?"

"Badpig. Zobaczyła świnka niebo"
Autor: Rob Harrell
Wydawnictwo Jaguar 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Zatopiona w lekturze , Blogger