16:38

Sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa


Są takie historie po które sięgamy z sentymentu, których czytanie łączy kolejne pokolenia, a ich wspomnienie nierozerwalnie związane jest z dzieciństwem. W moim przypadku jest tak z Dobranockami emitowanymi na TVP, chociaż te czeskie pamiętam jak przez mgłę, to niesamowite przygody sympatycznego rozbójnika Rumcajsa wyjątkowo utkwiły mi w pamięci.

W Jiczynie, w kramiku pod wieżą, szewc Rumcajs prowadził warsztat cieszący się dużą popularnością wśród lokalnej społeczności. Niestety z powodu nieprzewidzianych okoliczności i obrazy starościńskiej stopy warsztat został zamknięty, a Rumcajs wygnany do lasu z dożywotnim zakazem powrotu do miasta.
Jako, że mężczyzna był porywczy i wybuchowy oraz nie miał innego pomysłu na życie postanowił zostać rozbójnikiem za swój główny cel obierając walkę z Księciem-Panem.

Rumcajs to zbójnik dość nietypowy, o gołębim sercu, buntujący się przeciwko niesprawiedliwości i uciemiężeniu, stający w obronie słabszych i pokrzywdzonych, strzelający żołędziami i chodujący pszczoły w brodzie. Z pewnością jest to postać pozytywna, za którą trzyma się kciuki i kibicuje z całego serca. Wartka akcja okraszona odrobiną fantastyki, uniwersalnym poczuciem humoru i barwnym językiem sprawia, że lektura staje się emocjonująca i zupełnie odmienna od współcześnie znanych historii.

Klasyczne ilustracje Radka Pilara zabierają nas w sentymentalną podróż w czasie przenosząc do świata Rumcajsa znanego sprzed lat. Trzymając w ręku starannie wydaną książkę, gdzie każdy detal ma znaczenie, można odnieść wrażenie, jakby był to nie egzemplarz współczesny, a wydany ponad 50 lat temu.

Pierwsze odcinki Rumcajsa powstały w 1967 roku. Prawdopodobnie wychowali się na nim również nasi rodzice, którzy obecnie mogą wyruszyć w sentymentalną podróż, czytając znane historie na nowo, tym razem z wnukami.

"Rumcajs"
Autor: Václav Čtvrtek
Ilustracje: Radek Pilar
Wydawnictwo: Nowa Baśń

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Zatopiona w lekturze , Blogger