10:09

Opowieść w zimowym klimacie - "Gdzie masz czapkę"


Podobno do noszenia czapki trzeba dorosnąć. Zgadzacie się z tym?

Mały zajączek nie lubi nosić czapki z dużym niebieskim pomponem. Drapie go w czoło niczym stado wściekłych mrówek, a do tego nie pozwala długim uszom radośnie podskakiwać podczas pokonywania śnieżnych zasp. Opadające na oczy nakrycie głowy ogranicza swobodę i nie pozwala w pełni cieszyć się zabawą. Bez zastanowienia ściąga czapkę z głowy pomimo częstych upomnień i ostrzeżeń ze strony dorosłych, od razu gdy zdążą zniknąć za horyzontem.
Szybko okazuje się, że rodzice jednak mieli rację. Mały zajączek zostaje uziemiony w domu z paskudnym przeziębieniem z żalem obserwując wesołe harce przyjaciół na śniegu.Jak wielu z nas powstrzymałoby się od cisnącego się na usta  "a nie mówiłam?"Mama zajączka wykazuje się ogromną wyrozumiałością. Bez zbędnego moralizatorstwa zajmuje się chorym synem powstrzymując się od niepotrzebnych komentarzy.
Troska, którą otacza syna sprawia, że maluch nabiera zaufania i szczerze opowiada dlaczego tak bardzo nie lubi czapki z dużym niebieskim pomponem.
Wraz z mamą znajdują sposób na rozwiązanie problemu. Jesteście ciekawi jaki?"Gdzie masz czapkę?" to urocza książeczka z przeslicznymi ilustracjami utrzymanymi w zimowej konwencji. Opowiedziana historia otuli niczym wielka, puchata czapka w mroźny, śnieżny dzień. Oprócz sympatycznej treści skierowanej do malucha znajdziemy tutaj garść inspiracji dla rodziców, którzy powinni brać przykład z cierpliwej zajęczej mamy. Kluczem do rozwiązania problemu okazuje się szczera rozmowa z uszanowaniem uczuć i potrzeb dziecka oraz sztuka kompromisów tak potrzebna w każdej rodzinie.

"Gdzie masz czapkę"
Autor: Julita Pasikowska- Klica
Ilustracje: Katarzyna Zielińska
Wydawnictwo Sto Stron

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Zatopiona w lekturze , Blogger