08:41

"Tamtej nocy nadeszła zima"


Wyjątkowości tego tytułu nie da się wyrazić słowami, porusza do głębi i targa emocjami. Zdecydowanie nie jest to książka, którą będziecie czytać swoim maluchom przed snem. 
To historia o żalu, żałobie i stracie po której życie musi toczyć się dalej. Temat rzadko poruszany w literaturze dziecięcej, pełni funkcji terapeutyczne i przeznaczony jest dla wszystkich tych, która dotknęła niewyobrażalna tragedia straty dziecka.

Czasami pora roku potrafi zmienić się w ciągu jednej nocy. Wieczorem radośnie skaczemy po kolorowych kupkach liści, by rano obudzić się w zimowej krainie pośród wirujących płatków śniegu przypominających popcorn.
Podobnie bywa z emocjami. Czasami radość w okamgnieniu zmienia się w smutek, wtedy nawet nadejście zimy nie cieszy.

"Tamtej nocy nadeszła zima" to książka o niewyobrażalnej stracie, przepełniona smutkiem, poczuciem niesprawiedliwości i melanholią. Opowiadana z perspektywy kilkuletniego chłopca, który z niecierpliwością wyczekuje narodzin brata. Brata, którego nigdy nie będzie miał okazji poznać...

Strata dziecka to trudny i bolesny temat. Wiele osób nie wie w jaki sposób poradzić sobie z cierpieniem w tak traumatycznym okresie. Zwłaszcza jeśli na pokładzie jest inne, starsze dziecko. W takich sytuacjach oprócz emocji własnych dochodzą również emocje dziecka. Jak wytłumaczyć maluchowi co się dzieje? Czemu brata z nami nie ma, a rodzice chodzą smutni?

Główny bohater wnikliwie obserwuje rodziców i ich zmagania ze smutkiem. Sam przeżywa żałobę na swój własny, dziecięcy sposób wyładowując negatywne emocje na różne sposoby. I chociaż wciąż myśli o swoim młodszym braciszku oraz zastanawia się jaki by był, to pragnie jedynie odzyskać dawnych rodziców i sprawić by znowu zaczęli się śmiać. 

Książka nie podaje gotowej recepty na ból i żal, ale może okazać się wsparciem w trudnych chwilach. Przejmujący portret rodziny po stracie widziany oczami dziecka uzmysławia jak w ważne jest wsparcie najbliższych i wspólne przeżywanie żałoby. 
Czasami życie jest tak krótkie, że nie trwa nawet jednego dnia, ale nawet tak mała istotka zostawia po sobie wspomnienia, których trzeba strzec niczym najciemniejszego skarbu.

"Tamtej nocy nadeszła zima"
Autor: Anna Elina Isoara 
Ilustracje: Mira Mallius
Wydawnictwo Media Rodzina 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Zatopiona w lekturze , Blogger