21:05

Nadeszła zima - "Świat pełen zmian"


Dzisiaj spadł pierwszy śnieg. Drzewa i ulice pokrył biały puch. To najlepszy moment by ruszyć z książkami w zimowo-świątecznymi klimacie. 
Na pierwszy ogień wybrałam tytuł, który idealnie wpasowuje się w aktualną porę roku oraz doskonale obrazuje zmiany zachodzące w przyrodzie na przełomie listopada i grudnia.

Bieszczadzki las opustoszał, temperatura spadła, zwierzęta pomału przygotowują się do nadchodzącej zimy. Jednym z nich jest młodziutka łasiczka, która podczas mroźnych dni przesypia prawie całą dobę, a w ciągu swojej cztero godzinnej aktywności uważnie obserwuje zachodzące w przyrodzie zmiany. Pewnego dnia, ze zdziwieniem zauważa, że jej ukochaną mamusia oraz rodzeństwo wyglądają jakoś inaczej. Jest zaskoczona i zdezorientowana. Przecież opisują ją jako najmniejszego, drapieżnego ssaka w Polsce, o rudobrązowym futerku i białym brzuszku. Dlaczego zatem całe jej futerko robi się śnieżno białe? Czy inni mogą się mylić i źle ją definiować?

"Świat pełen zmian" to urocza opowieść o poszukiwaniu siebie i budowaniu własnej tożsamości. Łasiczka przekonuje się, że to co widzą i opisują inni to jedynie niewielki odłamek rzeczywistości, nie zawsze zgodny z prawdą. 
Jest to również piękna opowieść o przywiązaniu i sile matczynej miłości gotowej do największych poświęceń. Znajomy zapach, ciepło i bezgraniczne zaufanie, to wszystko daje poczucie bezpieczeństwa i wrażenie bycia tym jednym najważniejszym stworzeniem na całym świecie. 

Ciepła historia o maleńkich puchatych stworzonkach zamieszkujących bieszczadzki las otuli was niczym ciepły kocyk w mroźny, zimowy dzień. Niezaprzeczalnym walorem są przepiękne ilustracje tworzące jedyny w swoim rodzaju zimowy klimat ze słodkimi pyszczkami rozkosznych łasiczek w roli głównej. 

Ta niesamowita książka oprócz ujmujacych ilustracji i chwytającej za serce historii z przesłaniem niesie za sobą również walory edukacyjne i aktywnościowe. Znajdziemy tu kilka ciekawostek o łasicy pospolitej oraz zadania do wykonania. Podczas lektury poćwiczymy spostrzegawczość i liczenie do dziesięciu. Czy uda ci się znaleźć wszystkie puchate zwierzątka, które skryły się pośród śniegu? To wcale nie taka łatwa sprawa.

"Świat pełen zmian"
Autor: Urszula Kuncewicz- Jasińska
Ilustracje: Aleksander Jasiński 
Wydawnictwo Alulalu 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Zatopiona w lekturze , Blogger