12:12

Zawodowy zawrót głowy


Jakiś czas temu miałam okazję pokazywać wam książkę Richarda Scarry "Auta, maszyny, pojazdy i wszystko do jazdy", która z miejsca stała się naszym hitem. Dzisiaj kolej na następny tytuł z dorobku autora "Zawodowy zawrót głowy". 

Jeśli wasze dziecko zastanawia się jak wygląda praca listonosza, policjanta, kapitana statku, elektryka czy piekarza, to ta książka jest właśnie dla was. Na blisko 100 stronach znajdziecie szczegółowe informacje o niemalże wszystkich tradycyjnych zawodach. Jest nawet epizod poświęcony mamie zajmującej się domem oraz dziećmi 🙂

Nie tylko obserwujemy bohaterów przy pracy, ale również śledzimy proces tworzenia od podstaw do produktu końcowego. Dowiadujemy się jak powstają ubrania, skąd się bierze chleb oraz jaką drogę musi pokonać list zanim trafi do odbiorcy. Okazuje się, że niektóre zawody są od siebie zależne i ściśle powiązane, a sukces ich przedsięwzięcia zależy od wzajemnej współpracy. 
Autor porusza również kwestie ekonomiczne, zasady obrotu pieniędzmi oraz podstawy inwestowania.

Ilustracje przemycają kolejną porcję wiedzy, dzięki której możemy zagłębić się w bardziej techniczne meandry. Szczególnie interesujące są przekroje domów, zakładów produkcyjnych oraz pojazdów obrazujące zasady działania np. młynu, maszynowni na statku czy sposobu doprowadzania plątaniny kabli i rur do domu.

Zabawnym zabiegiem jest nadanie bohaterom nazwisk związanych z wykonywanym zawodem. Mamy tutaj m.in. murarza Cegiełkę, krawca Niteczkę, sprzedawcę Pieniążka oraz burmistrza Grubąrybę.

Należy pamiętać, że książka została napisana w 1968 roku. Nie wszystkie informacje w niej zawarte są aktualne, cześć zawodów już nie istnieje, inne zostały zastąpione bardziej współczesną wersją. Na ilustracjach znajdziemy również relikty przeszłości - budki telefoniczne, telefony stacjonarne czy rzadko już spotykane skrzynki pocztowe. Dla dzieci to ciekawa lekcja historii, a dla dorosłych sentymentalna podróż do przeszłości.

Książkę możecie kupić tutaj 

"Zawodowy zawrót głowy"
Autor: Richard Scarry
Wydawnictwo Babaryba 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Zatopiona w lekturze , Blogger