17:44

Kicia Kocia podbija rynek angielski

Hello!

Książeczki o przygodach Kici Koci cieszą się ogromną popularnością ze względu na uniwersalny przekaz, tematykę bliską dziecku oraz sympatycznych bohaterów. Wraz z rezolutną kotką dziecko mierzy się z sytuacjami dnia codziennego oraz oswaja lęki przed nieznanym równocześnie ucząc się właściwego postępowanie i czerpiąc pozytywne wzorce zachowań.

A czy wiecie, że Kicia Kocia, uwielbiana przez najmłodszych bohaterka współczesnej literatury dziecięcej, przeprowadza ekspansję na rynek brytyjski?
Dzięki uprzejmości autorki Anity Głowińskiej oraz wydawnictwa Media Rodzina uwielbiana przez dzieci seria doczekała się angielskiej wersji językowej. W chwili obecnej na rynku dostępnych jest 5 tytułów:

"Kitty Kotty. I don't want to play like that!"

Zabawa to fajna sprawa, pod warunkiem, że każdy z uczestników ma na nią ochotę.
Na placu zabaw pojawia się nowy chłopiec. Proponuję zabawę, która nie wszystkim przypada do gustu. Pomimo mocnych nalegań z jego strony Kicia Kocia nie ulega i asertywnie broni swojego zdania. Okazuje się, że chłopiec nie chciał nikogo urazić, a jedynie myślał, że jego propozycja wyda się wszystkim atrakcyjna.
Historia uwrażliwia na potrzeby innych oraz uświadamia, że nie musimy robić tego czego oczekują inni jeśli narusza to nasze granice. Kicia Kocia pokazuje, że dziewczynki mogą być silne i nie muszą zgadzać się na każdą propozycję chłopców. 

"Kitty Kotty is ill"

Kicia Kocia źle się czuje. Wraz z mamą udaje się do przychodni, gdzie bardzo miła pani doktor przeprowadza szczegółowe badanie i przepisuje receptę wraz z dokładnymi zaleceniami co robić by jak najszybciej wrócić do zdrowia.
Książeczka pomaga okiełznać strach przed lekarzem oraz przetrwać chorobę. Dzieci dowiadują się jak przebiega badanie, poznają sekret babcinego rosołku, a także przekonują się, że cierpliwie branie lekarstw oraz zrównoważony odpoczynek wpływają pozytywnie na szybki powrót do zdrowia.

"Kitty Kotty helps to clean"

W tej części prym wiedzie tata Kici Koci, który udowadnia, że sprzątanie wcale nie musi być nudne. Odkładanie na miejsce ulubionych zabawek, klocków lub kolorowych kredek również może być wspaniałą zabawą, a takie czynności jak mycie rąk lub zmywanie naczyń może przychodzić naturalnie i spontanicznie. 
Tata Kici Koci jest wspaniałym rodzicem. Nie krytykuje, nie nakazuje, a cierpliwie tłumaczy i zachęca córkę do podejmowania kolejnych aktywności, równocześnie chwaląc za świetnie wykonaną robotę. To bardzo ważne by dzieci czuły się doceniane, nawet jeśli ich wkład w wykonywane zadanie jest niewielki. 

"Kitty Kotty cannot sleep"

To był idealny dzień. 
Kicia Kocia doskonale bawiła się ze swoimi przyjaciółmi, zjadła pyszną kolację i z uśmiechem na twarzy położyła do łóżka. Niestety coś zakłóciło jej spokój i pomimo usilnych starań nie mogła zasnąć. Okazało się, że kotka boi się ciemności oraz potworów czyhających pod łóżkiem. Zapalona lampka nocna oraz uchylone drzwi do pokoju rodziców niewiele pomogły. Wtedy z pomocą przyszła mama oswając lęki oraz szukając sposobu na spokojny sen.
Duża kocica kryje w sobie nieskończone pokłady cierpliwości, nie krzyczy, nie rozkazuje, a w wyrozumiały i bliskościowy sposób udowadnia, że racja leży po jej stronie, a potwory nie istnieją.
Jeśli wasze dzieci zmagają się z nocnymi lękami może to być doskonała książeczka na pokonanie strachów. Ale jeśli nie mają bladego pojęcia co to koszmary, strach przed ciemnością oraz potwory czyhające pod łóżkiem lepiej odpuścić sobie lekturę tej części lub, tak jak robimy to my, omijać niewygodne fragmenty. W naszej wersji Kicia Kocia poprostu nie może zasnąć, a mama pomaga jej w poszukiwaniu miłych i kolorowych snów, które skryły się w zakątkach pokoju.

"Kitty Kotty. It's mine"

Dzielenie się wcale nie jest łatwą sprawą. Przekonała się o tym Kicia Kocia, która swoimi zabawkami chce się bawić jedynie na własnych zasadach. 
Podczas zabawy z przyjaciółmi Kicia Kocia w dosadny sposób zaznacza swoją własność nie pozwalając dotykać swoich rzeczy. Zaskoczone i zasmucone dzieci znajdują sobie inne zajęcie zostawiając koleżankę samą w piaskownicy. Jednak zabawa w samotności to nie to samo co zabawa z przyjaciółmi i nawet najfajniejsze akcesoria do piasku nie zastąpią wspólnego spędzania czasu.

Kicia Kocia po angielsku to znakomity sposób na zaznajomienie malucha z podstawami języka obcego. Cześć z was na pewno zna te książki w polskiej wersji językowej. Znajome historie czytane w innym języku stają się ponownie nowe, wzbudzają zainteresowanie oraz ciekawość równocześnie ułatwiając zrozumienie tekstu i przyswajanie nowego słownictwa.
Książki napisane są prostymi zdaniami, to czego nie rozumiemy, łatwo można wysnuć z kontekstu. Nawet osoby mało biegłe we władaniu językiem, tak jak ja, nie powinny mieć większych problemów ze zrozumieniem przekazu.

Autor: Anita Głowińska
Ilustracje: Anita Głowińska
Wydawnictwo: Madia Rodzina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Zatopiona w lekturze , Blogger