11:59

Zima na ulicy Czereśniowej - Rotraut Susanne Berner


Pomimo minusowych temperatur śniegu u nas jak na lekarstwo. Oglądając wasze zdjęcia mam wrażenie, że mieszkamy w jedynym miejscu w Polsce, które od początku zimy omijane jest przez śnieżne chmury szerokim łukiem.

Zimowych książek również deficyt, ale akurat te które mamy na półce cieszą się dużą popularnością. Szczególnie "Zima na ulicy Czereśniowej", która chronologicznie stanowi pierwszą część znanej i lubianej serii książek dla dzieci.

Gdzie tkwi fenomen tych książek, które śmiało możemy określać mianem klasyki literatury dziecięcej?

Nie znajdziemy tutaj ani jednego słowa, mimo to pełna jest treści i historii, które dają niezliczone możliwości kreatywnego spędzania czasu. Motorem napędowym jest wyobraźnia, nie ma narzuconej fabuły ani konieczności czytania w określony sposób. Za każdym razem możemy opowiadać inną historię odnajdując nowe szczegóły i powiązania równocześnie utrwalając związki przyczynowo-skutkowe.

Dzięki dużym rozkładówkom pełnym postaci, scenek i zabawnych szczegółów poznamy perypetie sympatycznych mieszkańców ulicy Czereśniowej.

Czy Hanna zdąży na autobus? Kto zgubił klucze i portfel? Co spotka Marię tuż po wizycie w warsztacie samochodowym? Kim jest tajemniczy motocyklista w czerwonym kasku?
Przedszkole dopiero się buduje, Ewa jest w ciąży z małą Basia, a mieszkańcy miasteczka cieszą się urokiem zimy. 
Z każdą stroną robi się coraz bardziej biało. Bohaterowie zakładają ciepłe czapki i szaliki, kupują choinki, wybierają prezenty. Na rynku trwa świąteczny jarmark, a w parku dzieci, jak i dorośli, bawią się w najlepsze jeżdżąc na łyżwach, sankach, lepiąc bałwany i rzucając śnieżkami.
Jest beztrosko, sielsko i spokojnie, chociaż zdążają się też wypadki, a bohaterom nie zawsze towarzyszą pozytywne emocje. Niektórzy się kłócą, inni złoszczą lub irytują. Dzięki temu obraz ulicy Czereśniowej staje się jeszcze bardziej rzeczywisty i bliższy czytelnikowi. Dzieci mają okazję poznać emocje towarzyszące danej sytuacji i ocenić czy zachowanie bohatera jest adekwatne.

W jaki sposób możemy czytać ulicę Czereśniową?
Możliwości jest bez liku, a wszystko zależy od wieku i zaangażowania dziecka. 
Książkę możemy potraktować jako spójny, całościowy opis miasta i jego mieszkańców, skupić się na konkretnej postaci lub wydarzeniu, które szczególnie nas zainteresowało. Opowiadania historia może zmieniać się w zależności od pory dnia lub nastroju, a jej uniwersalność wpływa na wzbogacenie zasobu słownictwa u dzieci w każdym wieku.

"Zima na ulicy Czereśniowej" to pozycja, która angażuje małego czytelnika na wiele godzin doskonałej zabawy. Pomimo wielokrotnego czytania nigdy się nie nudzi, dlatego świetnie nadaje się na prezent dla dziecka w każdym wieku.

Tytuł: Zima na ulicy Czereśniowej
Autor: Rotraut Susanne Berner
Ilustracje: Rotraut Susanne Berner
Wydawnictwo: Dwie Siostry

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Zatopiona w lekturze , Blogger