18:07

Czy plastik to zło? - recenzja książki "Plastik fantastik?"


Czy wiecie, że odkrycie pierwszego tworzywa sztucznego w 1869 roku przyczyniło się do uratowania słoni?
Szukano zamiennika do produkcji kul bilardowych, które wykonywano z kości słoniowej. Później poszło już z górki i plastik opanował świat.

Jak to się stało, że coś co powstało ze szlachetnych pobudek i miało uratować jeden gatunek obecnie przyczynia się do powolnej degradacji planety?

Autorzy książki "Plastik fantastik?" w obiektywny sposób przedstawiają historię plastiku. Opowiadają o jego zaletach jak i wadach jednocześnie uświadamiając jak szkodliwy i niebezpieczny jest jego nadmiar.

Książka rozpoczyna się od historii żółtej, plastikowej kaczuszki, która przypadkiem znalazła się w oceanie i niemalże w nienaruszonym stanie przepłynęła pół świata. Opowieść ta, prosta i równocześnie bardzo trafiona, przedstawia właściwości plastiku, jego wytrzymałość na zniszczenia oraz wodoodporność.
W dalszej części autorzy oprowadzają nas po plastikowej historii od produkcji, poprzez użytkowanie, po utylizację. 

Słyszeliście o Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmierci lub pracach nad stworzeniem plastiku biodegradowalnego? W książce znajdziecie wiele podobnych ciekawostek, o których, być może, nie mieliście wcześniej pojęcia.

Obecnie ciężko wyobrazić sobie choćby jeden dzień bez kontaktu z tworzywami sztucznymi. Plastik zrewolucjonizował świat i wykorzystywany jest w każdej dziedzinie życia. Niestety w ciągu 50 lat jego zużycie wzrosło blisko o 296 mln ton rocznie, a ze względu na swoje właściwości i dużą wytrzymałość stanowi ogromny problem przy utylizacji.

Co zatem zrobić z tym plastikowym problemem?
Autorzy wspominają o ciekawych inicjatywach mających na celu wzrost świadomości społeczeństwa  oraz potrzeby racjonalnego korzystania z tworzywa zarówno w skali makro jak i mikro.

"Plastik fantastik?" to ciekawy, proekologiczny tytuł, który nie demonizuje samego plastiku, ale uświadamia jak szkodliwy jest jego nadmiar. To pozycja obowiązkowa nie tylko dla dzieci, ale również (a może nawet przede wszystkim) dorosłych. Bo kto jak nie my odpowiada za los przyszłych pokoleń?

"Plastik fantastik"
Autor: Eun-Ju Kim
Ilustracje: Ji-Won Lee
Wydawnictwo Babaryba 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Zatopiona w lekturze , Blogger