11:27

Amanda Maciel -Teasa

Historia opisana w Tease oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. Nie trzeba daleko szukać by przekonać się, że takie zdarzenia mają miejsce częściej niż nam się wydaje i zdecydowanie częściej niż byśmy tego chcieli, być może rozgrywają się tuż pod naszymi nosami. Niestety prawdy dowiadujemy się najczęściej wtedy, gdy jest już na to zdecydowanie za późno.

Emma jest nowa w szkole, została przeniesiona z innej placówki na prośbę rodziców. Jest śliczną, miłą, lekko zagubioną, delikatną dziewczyną, która cieszy się dużym powodzeniem u chłopców. Szybko pojawiają się plotki, że powodem przeniesienia dziewczyny z poprzedniej szkoły było jej niemoralne prowadzenie. Sprawa zaczyna przybierać niebezpieczny obrót gdy Emma zaczyna flirtować z chłopakiem jednej z najpopularniejszych dziewczyn w szkole. Rozpoczyna się prawdziwa nagonka, dziewczyna jest szykanowana i prześladowana na każdym kroku, dochodzi do przemocy psychicznej, fizycznej oraz prześladowania w sieci. Społeczność szkolna coraz bardziej się wkręca, Emma jest wyśmiewana, wyzywana, na jej temat krąży coraz więcej niecenzuralnych plotek oraz pojawiają się fałszywe, obraźliwe profile dziewczyny na facebooku, które mające na celu jak najbardziej ją upokorzyć i doprowadzić by po raz kolejny zmieniła szkołę. Niestety sprawy przybierają inny obrót. Emma nie wytrzymuje psychicznie i popełnia samobójstwo.

Historia opowiadana jest z perspektywy Sary, jednej z prowodyrek i najbardziej aktywnych prześladowczyń. Sara wraz z kilkoma innymi uczniami zostaje oskarżona o doprowadzenie do śmierci Emmy. Sytuacja odwraca się diametralnie i teraz to Sara staje się wyrzutkiem społecznym wytykanym palcami na każdym kroku. Nikt nie chce się z nią przyjaźnić, nikt nie chce z nią rozmawiać, dziewczyna musi nauczyć się żyć z piętnem morderczyni. Główny problem polega na tym, że Sara w ogóle nie dostrzega swojej winy, wręcz oskarża nieżyjącą już Emmę o to, że zmarnowała jej życie i swoją śmiercią doprowadziła do tego, że straciła na popularności. Uważa, że Emma powinna zacisnąć zęby, wytrzymać szykanowania i w najgorszym wypadku po raz kolejny zmienić szkołę. Przecież to liceum, a tu każdy jest prześladowany i wyśmiewany, szkoła wcześniej czy później się skończy, każdy pójdzie własną stroną i będzie żył własnym życiem.
Niestety nie w przypadku Emmy.

Sara opowiada o tym co działo się przed śmiercią Emmy oraz co dzieje się teraz, po jej śmierci. Życie dziewczyny zmieniło się diametralnie, skończyło się imprezowanie i imponowanie innym, a rozpoczęły żmudne spotkania z prawnikiem i terapeutą przygotowujące do procesu.
Początkowo zachowania Sary drażnią, jest niczym rozpieszczona dziewczynka z wyższych sfer, która myśli, że wszystko jej można, wszystko ujdzie jej płazem i wszystko kręci się wokół jej osoby. Stwierdzenie, że to Emma jest wszystkiemu winna, bo przecież mogła się nie zabijać, szokuje. Na szczęście mimo początkowego uporu dziewczyna zaczyna rozumieć swój błąd. Po powrocie do szkoły ma okazję doświadczyć tego samego co Emma, poczuć się tak samo jej ona. W końcowym etapie szczerze żałuje swojego postępowania i zrobiłaby wszystko by cofnąć czas.

Tease jest wstrząsającą opowieścią o tym jak bardzo okrutna potrafi być młodzież i jak bolesny bywa okres dorastania. Analizując całą historię pojawia się pytanie gdzie w tym wszystkim byli dorośli i dlaczego nie reagowali w odpowiedni i adekwatny do sytuacji sposób, może właściwa reakcja uratowałaby jedno młode istnienie więcej.
Uważam, że jest to książka przeznaczona zarówno dla młodzieży jak i dorosłych, która daje wiele do myślenia. Otwiera oczy na problem, uczula by nie bagatelizować zaistniałych sytuacji i baczniej obserwować dzieci oraz ich zachowania, a młodzieży uzmysławia, że każde słowo wypowiedziane pod adresem drugiej osoby może trafić w czuły punkt i doprowadzić do tragedii, których konsekwencje będą odczuwalne przez całe życie.


Tłumaczenie: Zuzanna Banasińska
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: wrzesień 2015
Ilość stron: 320

9 komentarzy:

 1. Z tego co piszesz warto sięgnąć po tę książkę:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja raczej się nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niedawno ją zrecenzowałam. Mądra i potrzebna książka
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaczyna mnie kusić co raz bardziej. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Osobiście właśnie będę ją czytać :)
  Zapraszam na konkurs który dziś organizuję na fp mojego bloga. Pierwsza osoba która prawidłowo odpowie na pytanie wygrywa książkę "Między życiem a życiem" :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książkę czytałam, ale jakoś niezbyt przypadła mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo popularna ostatnio książka, muszę i ja po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wczoraj skończyłam i muszę przyznać, że książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Na pewno Tease skłania do przemyśleń i jeszcze na długo zostanie w mojej pamięci!

  OdpowiedzUsuń
 9. To jeden z tych tytułów, który skreśliłam sugerując się okładką. Zupełnie nie miałam pojęcia o czym tak naprawdę mówi. Dobrze, że w końcu poszłam po rozum do głowy i przeczytałam kilka recenzji. Z całą pewnością ją przeczytam. Mam tylko nadzieję, że autorka nie spłyciła problemu, nie uprościła go zanadto, a niestety tak się niekiedy dzieje. Ale będę optymistką, skoro jak na razie nikt nic o tym nie wspominał :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Zatopiona w lekturze , Blogger