W książce dwie płaszczyzny - fikcyjna i rzeczywista - przenikają się wzajemnie i wchodzą w interakcję.
Edward, były mąż Susan, którego kobieta uważała za nieudacznika i niespełnionego pisarza, przesyła jej do recenzji swoje pierwsze dzieło. Susan długo zabiera się do lektury tekstu, nie wie czego może się spodziewać, boi się swojej reakcji. Gdy wreszcie decyduje się rozpocząć przygodę z dziełem byłego męża wystarczy tylko chwila by wykreowany przez Edwarda świat wciągnął ją na wiele wieczorów.
Wraz z Susan czytamy "Nocne zwierzęta", w których głównym bohaterem jest Tony, profesor matematyki, przykładny mąż i ojciec. Poznajemy go w momencie gdy wraz z rodziną zostają napadnięci na autostradzie przez trzech niezrównoważonych psychicznie mężczyzn. Laura i Helen, kobiety życia Tonego, zostają porwane. Profesor matematyki stoi bezradny na drodze i obserwuje jak jego żona i córka odjeżdżają z nieznajomymi mężczyznami. Co zrobił by inny mężczyzna na jego miejscu? Walczył by? Stawił czoła niebezpiecznym bandytom by ratować swoją rodzinę? Czy w chwili gdy odnajduje zwłoki ukochanych kobiet zrobił by wszystko by pomścić ich niesprawiedliwą śmierć?
Bezradność Tonego przewija się przez większą część powieści. Główny bohater jest stereotypowym profesorem matematyki, ciapowatym facetem, który dużo mówi a mało robi. Po śmierci żony i córki poprzysięga zemstę, czy robi coś aby odnaleźć sprawców nieszczęścia? Otóż Tony nie robi nic, pozostaje bierny i nawet w chwili gdy ma porywaczy podanych na tacy odsuwa się na bok, czekając aż ktoś inny pomści jego krzywdy.
Postać Tonego niezmiernie mnie irytowała, miałam ochotę zmusić go do działania, cały czas nie traciłam nadzieję, że wydarzy się coś co spowoduje, że obudzi się z letargu i zawalczy o sprawiedliwość.
W trakcie przerw w lekturze Susan analizuje postępowanie głównego bohatera, dostrzega między nim a sobą wiele podobieństw. Pod wpływem lektury robi retrospekcję własnego życia, swoich błędów i niepowodzeń. Kobieta jest równie bierną postacią jak bohater książki Edwarda, woli udawać, że nie dostrzega problemów niż stawić czoła rzeczywistości i podjąć zdecydowane kroki odmieniające jej życie na lepsze.
Akcja książki jest bardzo nierówna. Momentami czyta się ją z wypiekami na twarzy zatracając się w lekturze bez reszty by za chwilę ziewać z nudów i liczyć strony do końca utworu.
"Tony i Susan" nie należy do książek łatwych w odbiorze. Zarówno język jak i konstrukcja utworu wymagają od czytelnika maksimum uwagi i koncentracji. Jestem pewna, że czytając utwór po raz kolejny będzie dostrzegać się istotne elementy, na które nie zwróciło się uwagi podczas pierwszej lektury. Może wtedy znaczenie książki ulegnie zmianie?
Baza recenzji Syndykatu ZwB
Tytuł oryginalny: Tony and Susan
Tłumaczenie: Jędrzej Polak
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: Sierpień 2011
Ilość stron: 351
Ocena: 4/6
Hmmm... Chyba będę musiała sobie odpuścić :) Jestem ciekawa Twoich odczuć po Dziedzictwie Adama
OdpowiedzUsuńJej lektura zajęła mi prawie miesiąc, jeśli dobrze pamiętam. Ogólnie podobała mi się, ale strasznie długo się z nią męczyłam, zanim naprawdę się wciągnęłam...
OdpowiedzUsuńNie wiem, czy bym ją przeczytała, jakoś treść do mnie nie przemawia... Nie lubię też biernych bohaterów, więc może dlatego.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam:)
Rzadko główni bohaterowie są skonstruowani w taki sposób, abyśmy ich nie lubili albo żeby nas denerwowali, przeważnie mamy się z nimi utożsamiać. Spotkałam się z czymś takim w "Buszującym w zbożu", ale nie wiem, czy był to zabieg celowy i czy nie jestem wyjątkiem :) Jeśli chodzi o książkę - tytuł rzeczywiście zapomniany, słyszę o nim po raz pierwszy, ale autora kojarzę.
OdpowiedzUsuńPS. Nie mogę powiedzieć na własnym przykładzie, czy fiszki działają na opornych, bo zawsze lubiłam naukę angielskiego, ale z tego co wiem są reklamowane jako te, które dadzą sobie radę z każdym, więc chyba warto spróbować ;) Pozdrawiam!
Zapowiada się ciekawie ale mam obawy czy nie będę "męczyć" tej książki długi czas.
OdpowiedzUsuńChwilowo czytam podobną książkę w której muszę wykorzystać maksimum uwagi i koncentracji i trochę mnie to męczy na dłuższą metę, dlatego jeśli rzeczywiście "Tony i Susan" też tak ciężko się czyta, to ja jednak podziękuję tej pozycji.
OdpowiedzUsuńOdpuszczę sobie tę książkę, nie przepadam za powieściami bardzo trudnymi w odbiorze, w których muszę kilka razy czytać jedno zdanie, żeby zrozumieć jego sens :)
OdpowiedzUsuńNie przepadam za takimi książkami, kilka podobnych już czytałam i nie zamierzam zrobić tego kolejny raz :(
OdpowiedzUsuńHmm... Chyba nie bardzo dla mnie ta książka ;)
OdpowiedzUsuńA Marleya nadal nie ma... :(
Hmm... Jak wpadnie mi w ręce, dam jej szansę. Pozdrawiam:)
OdpowiedzUsuńNie wydaje mi się, żeby to była książka dla mnie, ale jak wpadnie w ręce, to czemu nie ;)
OdpowiedzUsuńMimo wszystko brzmi frapujaco... przeczytam, a przynajmniej sprobuje! :-)
OdpowiedzUsuń