Psychopaci, sadyści, seryjni mordercy, to niewielki odłamek społeczeństwa z dysfunkcjami psychicznymi, którzy niejednokrotnie dochodzili do głosu na przestrzeni wieków wzbudzając ogólne przerażenie społeczeństwa.
Jednego z nich - Jack'a Unterwergera, przedstawia nam John Leake w książce "Pisarz, który nienawidził kobiet. Podwójne życie seryjnego mordercy".
W 1976 roku Jack został skazany na dożywocie za zamordowanie 18-letniej dziewczyny. W więzieniu pisze swoją biografię "Czyściec", która zbiera wiele pozytywnych recenzji. Staje się postacią medialną, stanowi przykład przestępcy zresocjalizowanego rozumiejącego swoje błędy. O warunkowe uwolnienie Jack'a ubiega się wiele wpływowych osób ze świata kultury i polityki, wszyscy są pod wrażeniem talentu mężczyzny, chcą umożliwić mu artystyczne realizowanie się poza murami więzienia. Po 15 latach pozbawienia wolności Unterwerger wychodzi na wolność. Kilka miesięcy później policja odnajduje ciało pierwszej z jedenastu zamordowanych kobiet.
Jack Unterwerger, niezwykle charyzmatyczny mężczyzna o delikatnej, chłopięcej urodzie, który zdominował kulturalny świat Wiednia. Doskonały manipulator, aktor i kłamca, jego urokowi nie mogła oprzeć się żadna z napotkanych kobiet. Miał liczne romanse z nastolatkami, kobietami medialnymi i mężatkami. Odkąd opuścił więzienie prowadził podwójne życie, z jednej strony czarujący pisarz, ulubieniec tłumów, z drugiej groźny psychopata zdradzający skłonności sadystyczne.
John Leake włożył dużo pracy w napisanie tej książki, dotarł do wielu źródeł, czytał akta sądowe, rozmawiał z policjantami i psychologami zajmującymi się sprawą Unterwegera, z jego przyjaciółmi i kobietami, poznał Jack'a lepiej niż ktokolwiek inny.
Historię seryjnego mordercy przekazał nam w ciekawy i przystępny sposób. Nie są to suche fakty żywcem wyjęte z policyjnych kartotek ale znakomita porcja literatury, którą czyta się z zapartym tchem. Momentami zapominałam o tym, że cała ta historia to nie fikcja literacka, a rzecz, która wydarzyła się naprawdę zaledwie 20 lat temu w Austrii.
Ciekawym zabiegiem było umieszczenie zdjęcia Unterwegera na okładce książki. Czy mężczyzna ten wygląda wam na seryjnego mordercę?? Muszę przyznać, że ma coś niepokojącego w spojrzeniu, coś co wzbudza lęk, ale jednocześnie hipnotyzuje i nie pozwala oderwać wzroku. Czyżby Jack po tylu latach nadal fascynował?
Baza recenzji Syndykatu ZwB
E - book
Tytuł oryginalny: Enetering Hades. The Duble Life of a Serial Killer
Tłumaczenie: Maria Makuch
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: maj 2011
Ilość stron: 392
Ocena: 5/6
Czytałem jakimś czas temu. Muszę przyznać, że książka wywarła na mnie duże wrażenie.
OdpowiedzUsuńJestem zaintrygowana, szczególnie, że to książka oparta na faktach. Do tego ta pokręcona fabuła i seryjny morderca. Wszystko to sprawia, że nie chcę, a muszę przeczytać tę książkę! ;)
OdpowiedzUsuńMam ochotę poznać te ksiązkę, gdyż czytając twą recenzje wnioskuję że zapowiada się bardzo ciekawie.
OdpowiedzUsuńCzytałam i nie mogłam wyjść z podziwu dla Unterwergera, tak podziwu, w jaki sposób udało mu się oszukać elity Wiednia z komisarzem policji na czele i dlaczego kobiety lgnęły do tego niepozornego małego człowieczka?
OdpowiedzUsuńCiekawa lektura.
Próbowałam wygrać tę książkę w konkursie, ale się nie udało. Muszę jakoś inaczej do niej dotrzeć, bo mnie fascynuje.
OdpowiedzUsuńlubię smutne i zaskakujące zakończenia, więc z ciekawości chętnie bym przeczytała :)
OdpowiedzUsuńCiekawi mnie ta książka, mam nadzieję, że nadarzy się okazja do jej przeczytanie :)
OdpowiedzUsuń