Randall Munroe pracował dla NASA w dziale robotyki, porzucił karierę naukowca na rzecz tworzenia komiksów. W chwili obecnej jest twórcą jednego z najpopularniejszych komiksów na świecie - XKCD, a jego stronę internetową miesięcznie odwiedza ok. 70 milionów użytkowników. Robi wrażenie prawda? "What if?" to jego debiutancka książka, w której odpowiada na najbardziej absurdalne i zaskakujące pytania jakie mogą przyjść do głowy.
Co by się stało, gdyby cała woda z ulewy spadła na ziemię w postaci jednej, olbrzymiej kropli? Ile klocków Lego potrzebowalibyśmy na zbudowanie mostu drogowego z Londynu do Nowego Jorku? Ile klocków Lego do tej pory wyprodukowano? Jak blisko supernowej musielibyśmy się znajdować, aby otrzymać śmiertelną dawkę promieniowania neutrinowego? To tylko garstka pytań, na których odpowiedź znajdziecie w książce. Autor odpowiada na nie z naukowym zacięciem, tłumacząc wszystkie pojęcia oraz zachodzące zjawiska w dostępny, zrozumiały przez każdego sposób, dodatkowo każdą odpowiedź na pytanie ilustruje w zabawny sposób ułatwiający zrozumienie danego zjawiska.
Podobno nie ma głupich pytań, jednak jak się okazuje niektóre bywają tak absurdalne, że nawet autor obdarzony tak wielką wyobraźnią nie potrafi na nie odpowiedzieć, komentując je jedynie adekwatnym obrazkiem:)
Jak się okazuje, o nauce można mówić w zabawny i interesujący sposób, który dotrze do każdego, a nie podając jedynie suche fakty, które niewiele mówią zwykłemu laikowi. Gdyby w ten sposób wyglądały lekcje przedmiotów ścisłych w szkole z pewnością nie byłoby słabych ocen i unikania znienawidzonego przedmiotu. Autor pobudza ciekawość czytelnika wprawiając całą machinę w ruch i sprawiając, że czytelnik chce więcej i więcej, chłonąc wiedzę jak gąbka.
Pytania zadane autorowi dowodzą tylko temu, że ludzka wyobraźnia i fantazja nie znają granic. Do większości z nich podchodzi bardzo poważnie przeprowadzając symulacje komputerowe, radząc się ekspertów, szukając informacji, ale bywają i takie pytania, które potrafią zaskoczyć Pana Munroe.
"What if? A co gdyby?" to specyficzna książka, której nie trzeba czytać od razu w całości. Co jakiś czas lub nawet codziennie można wybierać sobie jeden najbardziej interesujący rozdział, przyswajając sobie w ten sposób porcję zawartej w nim wiedzy. Trzeba pamiętać, że nie jest to typowa powieść, którą da się pochłoną w jeden dzień bez większego wysiłku, a książka naukowa, która pobudza szare komórki i dostarcza porcji solidnej wiedzy.
Tytuł oryginalny: What if? Serious Scientific Answers to Absurd Hypothetical Questions
Tłumaczenie: Sławomir Paruszewski
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 7 października 2015
Ilość stron: 372
Recenzja bierze udział w wyzwaniach:
Nie za specjalnie intryguje mnie ta pozycja, więc odpuszczę sobie tym razem. :)
OdpowiedzUsuńJuż od jakiegoś czasu mam tą książkę na oku, bo wydaje się być dość niezwykła :)
OdpowiedzUsuńLubię tego typu niekonwencjonalne książki. Chętnie przeczytam :)
OdpowiedzUsuńJestem bardzo ciekawa tej książki - coś innego i świeżego ;) Bardzo chętnie ją przeczytam :)
OdpowiedzUsuńMój mąż był zachwycony ;)
OdpowiedzUsuńMój też;-) nawet bardziej niż ja
UsuńLiteratura naukowa chociaż nie należy do łatwej, miłej i przyjemnej to wychodzę z założenia, że zasługuję na to, żeby się z nią zapoznać, żeby właśnie poszerzyć swoją wiedzę ;)
OdpowiedzUsuńNie czuję się zainteresowana literaturą naukową, odpuszczę sobie :D
OdpowiedzUsuńNa szczęście,to nie jest literatura typowo naukowa;-)
Usuńzaciekawiłaś mnie już samymi wymienionymi pytaniami. może być naprawdę interesująco :d
OdpowiedzUsuńOj jest, jest;-)
UsuńMnie się ta forma książki bardzo podobała :)
OdpowiedzUsuń