12:40

Cecelia Ahern "Love, Rosie"

Cecelia Ahern "Love, Rosie"
Książka "Love, Rosie" autorstwa Cecelii Ahern została wydana po raz pierwszy w 2006 roku i nosiła wówczas tytuł "Na końcu tęczy". Pamiętam czasy gdy na portalu aukcyjnym pojedyncze egzemplarze powieści wystawiane na sprzedaż osiągały rekordowe ceny grubo przekraczające 100 złotych. To właśnie wtedy "Na końcu tęczy" znalazło się na mojej liście książek, które koniecznie muszę przeczytać. Dzięki uprzejmości wydawnictwa Akurat, które postanowiło wydać książkę jeszcze raz, udało mi się spełnić jedno ze swoich marzeń czytelniczych. Książka ma w sobie coś, co przyciąga czytelniczki w każdym wieku i w każdym zakątku świata.

18:40

Sabina Waszut "Rozdroża"

Sabina Waszut "Rozdroża"
Akcja utworu książki Sabiny Waszut pt. "Rozdroża" rozgrywa się tuż przed wybuchem i w trakcie II wojny światowej.
Główną bohaterką jest Sophie, młoda Niemka, która wraz z rodziną osiedla się na Śląsku. Życie dziewczyny nie należy do najprostszych, rodzina Trauterów ledwo co wiąże koniec z końcem. W domu, aż piszczy bieda dlatego, każde z dzieci od najmłodszych lat zmuszone jest do ciężkiej pracy, wzajemnej pomocy i wyrzeczeń.
Większość sąsiadów Trauterów to Polacy, wśród nich znajduje się Władek Zaleski, który z biegiem lat coraz bardziej interesuje się dorastającą Sophie. Między młodymi ludźmi rodzi się uczucie, które nie zważa na żadne bariery narodowościowe.

11:25

Anna Kozak "Okna"

Anna Kozak "Okna"
"Okna" autorstwa Anny Kozak to niebanalna proza o zakamarkach ludzkiej świadomości i figlach jakie potrafi płatać. Nic tutaj nie jest oczywiste, jawa przeplata się ze snem i niedorzecznymi wyobrażeniami, ciężko jednoznacznie określić kto jest wariatem, a kto tym (teoretycznie) normalnym.
Akcja utworu rozgrywa się w prowincjonalnym szpitalu psychiatrycznym. Jest zapisem wydarzeń, obserwacji i przemyśleń widzianych z perspektywy ordynatora oddziału oraz jednego z pacjentów.

19:05

John Sweeney "Korea Północna - Tajna misja w kraju wielkiego blefu"

John Sweeney "Korea Północna - Tajna misja w kraju wielkiego blefu"
John Sweeney jest brytyjskim dziennikarzem śledczym oraz reporterem BBC, słynie z poruszania trudnych i kontrowersyjnych tematów, nie boi się wyzwań i często dociera tam gdzie nie mogą dotrzeć inni. Jest autorem tekstów m.in. o Kościele scjentologicznym, Iraku za panowania Hussein'a oraz Rumunii za czasów Ceausescu. Tym razem podając się za profesora jednej z brytyjskich uczelni wraz z grupą studentów wyrusza do kraju wielkiego blefu, jak określa Koreę Północną. Pod przewodnictwem specjalnie przydzielonych opiekunów odwiedza najpopularniejsze miejsca w kraju, szeroko omijając miejsca niewygodne dla przywódców reżimu.
Książka "Korea Północna - Tajna misja w kraju wielkiego blefu" jest sprawozdaniem z podróży połączonym z dużą dawką historii i faktów oraz opowieściami naocznych świadków i uciekinierów.

16:30

Jack Ketchum "Jedyne dziecko"

Jack Ketchum "Jedyne dziecko"
Uwaga!!!
Książki Jack'a Ketchum'a nie są przeznaczone dla ludzi o słabych nerwach. Wstrząsają, wywołują przerażenie i sprawiają, że długo nie da się o nich zapomnieć. Zwłaszcza, jeśli czytelnik uzmysłowi sobie fakt, że część z nich osnuta jest na kanwie prawdziwych wydarzeń. Impulsem do napisania powieści "Jedyne dziecko" był program dokumentalny emitowany przez stację HBO, a za pierwowzór głównej bohaterki posłużyła pielęgniarka z Teksasu Sherry Nance.
"Jedyne dziecko" to jedna z najbardziej wstrząsających książek jaką miałam okazję przeczytać. Jack Ketchum nie daje czytelnikowi odetchnąć i serwuje mu najbardziej przerażający koszmar jaki można sobie wyobrazić z dzieckiem w roli głównej. Nie jest to łatwa i przyjemna lektura, ale daje wiele do myślenia i skłania czytelnika do refleksji na temat tego co dzieje się za zamkniętymi drzwiami pozornie szczęśliwej i idealnej rodziny.

17:47

Jose Carlos Samoza "Tetrameron"

Jose Carlos Samoza "Tetrameron"
"Tetrameron" autorstwa hiszpańskiego pisarza Jose Carlosa Samozy jest książką dziwną, tajemniczą i niepokojącą. Biorąc pod uwagę fakt, że główną bohaterką jest 12-letnia dziewczynka, można by wysnuć mylne wnioski, że jest ona skierowana do młodzieży. Powieść jest skomplikowana i trudna w odbiorze, nafaszerowana aluzjami i metaforami, których młody czytelnik może nie zrozumieć. Nie czyta się jej łatwo, potrzeba maksimum skupienia by zrozumieć jej sens, najlepiej dawkować ją sobie pomału, porcjami, by móc przetrawić poprzednie fragmenty, przemyśleć i nie pogubić się w odmętach  ukrytych znaczeń.

Copyright © Zatopiona w lekturze , Blogger